Blog
Kiralık Taksi Plakası

Taksi Plakası

Taksi plakası satın alıp kiralayarak yüksek bir gelir elde etmeniz mümkündür. Ticari taksi plakası almak için yüksek bir meblağın gözden çıkartılması gerekir. Taksi plakası kiraları ve fiyatları şehirden şehre farklılık gösterir. İstanbul bu konuda pahalılık rekoru kırmaktadır. Standart fiyatlar bulunmamaktadır; aynı şehir içinde de taksi plakası kiraları değişmektedir.

Taksi Plakaları Nasıl Kiralanır?

Kiralık taksi plakası yatırım olarak oldukça karlıdır. Bu özellikle plaka, durak ve galeri sahipleri için geçerlidir. Taksi şoförleri genellikle plaka satın almazlar. Aracı kurumlardan taksi plakasını kiralarlar.

Taksi plakası satın alan kişiler oto center ve galericilere bunları kiraya verirler. Vergi, bakım ve sigorta gibi masraflar da bu şekilde aracılara yüklenmiş olur. Şoförlerin sigortalı olarak çalıştırılması zorunludur.

Galericiler ise iyi tanıdıkları ve güvendikleri taksi şoförlerine direkt plaka kiralayabilecekleri gibi genellikle tercih ettikleri yöntem bir taksi durağı ile anlaşmaktadır. Bu şekilde taksi durağına da komisyon ödenecektir.

Taksi plakası kazancı en yüksek İstanbul’dadır. İstanbul’da en yüksek taksi kiralama geliri aylık ortalama 7 bin TL ile 8 bin TL arasında olmaktadır. Taksi şoförlerinin en yüksek kazancı ise ortalama 12.000 TL’dir. Bir ticari taksi full olarak çalıştığında İstanbul’da aylık gelir 15.000 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Hangi Şehirlerde Ne Kadar Kazanç Elde Edilebilir?

Taksi plakası kazancı için İstanbul’un en yüksek gelirli şehir olduğunu belirtelim. Aynı zamanda plaka satın almanın da en pahalı olduğu yer İstanbul’dur. İstanbul’un her ilçesi, her durağı aynı kazancı getirmez. Merkezi yerler özellikle çok daha yüksek kazançların olduğu bölgelerdir.

Ankara ilinde plaka kiralamak için 750 TL civarındadır ve birçok şehre göre düşük fiyatlı kalmaktadır. Ankara’da taksi plakası satın almak için 500 bin TL’yi gözden çıkarmak gerekmektedir.

İzmir, Kocaeli ve Eskişehir illerinde taksi plaka kiralama ve satın alma fiyatları birbirine yakındır. Kiralamak için 900 TL ve 2 bin TL arasında bir miktarı ödemek gereklidir. Plaka fiyatı ise 650 bin TL civarındadır.

İstanbul’un ardından taksi kiralamada ve satın almada en yüksek fiyatlar Bursa’ya aittir. Bursa’da ticari taksi plakası ortalama 700-750 bin TL civarındadır. Kiraları ise genelde 2 bin TL’dir.